• Úvod

  Kurz Designové myšlení pro knihovníky vás vítá!
 • Téma 1

  1. Proč myslet jako designér?


  První modul našeho kurzu se zabývá otázkou, proč vlastně potřebujeme přemýšlet jako designéři. Na pomoc si bereme příklad sice na hony vzdálený knihovnám, ale i tak ho budete znát víc než dobře – dálkové ovládání. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má tolik zbytečných tlačítek?

  Co byste se měli v tomto týdnu naučit? 

  • Porozumět rozdílu mezi designérským a inženýrským přemýšlením
  • Poznat základní problémy, které vedou k nesprávnému designu
  • Porozumět tomu, proč mají dálkové ovladače příliš mnoho tlačítek a funkcí
  • Poznat, že rozdíl mezi dobrým a špatným designem není vždy jednoznačný a má více úrovní

  Kolik času vám zabere studium tématu

  • průchod prezentací zabere 30 min., studium základní literatury asi 10 hodin
  • vypracování zadání z Laboratoře asi 30 min.
  • práce s prezentací a texty si na některých místech může vyžádat znalost angličtiny, ale nebojte, vybírali jsme věci srozumitelné

  Základ aneb To nejpodstatnější

  Připravili jsme pro vás interaktivní úvod do tématu designového myšlení. K tomu, abyste si z tohoto modulu odnesli maximum bude ale potřeba ještě něco málo dalšího přečíst a prozkoumat.

  Další základní čti-wo

  Normanova kniha, doporučujeme!Srdečně vám doporučujeme knihu Dona Normana Design pro každý den, která je právě o tom, že vše kolem nás je nadesignované a jak se na to začít dívat očima designéra. Určitě změní váš pohled na svět designu a jeho role v běžném životě, jako tomu bylo u nás. Knihu najdete zde

  Pokud se vám nechce číst celá kniha, přečtěte si aspoň jeho článek pro Core77.com, ve kterém polemizuje o hodnotě "designérského myšlení". Článek je zde.

  Další zdroje, které vám rozšíří obzory

  Designové myšlení, doporučujeme

  Rozhodně byste neměli minout také vizuálně zajímavou knihu Designové myšlení od Ambrose a Harrise, která vyšla i česky u Computer Pressu, odkaz je zdeFilm Design&Thinking, který je průřezem designového myšlení po celém světě. Dostupný za poplatek na webu. Stránky filmu s ukázkou zdarma jsou zde. „Myslete na velké cíle,“ říká ředitel agentury IDEO Tim Brown ve své řeči na konferenci TED. Odkaz zdeNovinky ze světa designového myšlení najdete na blogu Matta Jonese zde.

   

  Laboratoř aneb Ověřte si, že tomu rozumíte

  Nejsme velcí fanoušci testů, které se ptají na poučky. Proto jsme pro vás připravili Laboratoř, v níž se zaměřujeme na to, abyste si o věcech utvořili názor a skutečně designové myšlení praktikovali.

  Téma 2