• Úvod

  Kurz Designové myšlení pro knihovníky vás vítá!
 • Téma 2

  2. Co je designové myšlení?


  V druhém modulu se podíváme na samu podstatu designového myšlení. Opět bereme na pomoc něco, co znáte - fiasko kolem sociální karty sKarty. Proč byl projekt zrušen? Proč byl špatně vymyšlen? Jakmile přijdeme na kloub tomuto, podíváme se na to, jak to udělat dobře.

   Co byste se měli v tomto týdnu naučit? 

  • Porozumět podstatě designérského myšlení
  • Vidět, kam může vést proces změny, pokud se nedrží designového myšlení
  • Pochopit, proč (mimo jiné) selhala sKarta a jak by to šlo udělat jinak
  • Dozvědět se, co na to kulový král

  Kolik času vám zabere studium tématu

  • průchod prezentací zabere 45 min., studium základní literatury asi 10 hodin
  • vypracování zadání z Laboratoře asi 20 min.

  Základ aneb To nejpodstatnější

  Připravili jsme pro vás opět interaktivní prezentace. K tomu, abyste si z tohoto modulu odnesli maximum bude ale potřeba ještě něco málo dalšího přečíst a prozkoumat - to je opět pod prezentací.

   

  Další základní čti-wo

  Designové myšlení bude základním textem pro tento kurz.Abyste se dostali do varu, je potřeba kromě úvodu ještě něco málo přečíst. V prezentaci mluvíme o knize Designové myšlení, tu si určitě přečtěte. Pokud se vám do toho nechce, přečtete aspoň něco od dlouholetého propagátora designového přístupu a zakladatele agentury IDEO Davida Kelleyho. Třeba článek v angličtině pro Fast Company nazvaný Ideo's David Kelley on "Design Thinking".

  Další zdroje, které vám rozšíří obzory

  Zatím nevyšlo česky.Jestli vás to opravdu chytlo je toho tady spousta, co můžete vidět nebo přečíst! Doporučujeme Skvělé služby, které o designovém myšlení hovoří také, akorát z pohledu inovací služeb. Mohlo by se vám také líbit This is Service Design Thinking, hlavní kniha o designu služeb, která předkládá pět hlavních principů dobrého designu. Jistě by vás nemělo také minou něco od IDEO, třeba HCD Toolkit, který je k mání zdarma. No a pak je tu tuze moc videí na toto téma, takže vybíráme:

  Laboratoř č. 2

  Připraveni na další výzvu v podobě Laboratoře? Zkuste si, jak moc vám designové myšlení začíná pronikat pod kůži.

  Téma 1Téma 3