Výsledky hledání: 16

Cílová skupina: ředitelé ZŠ a SŠ a jimi pověření zástupci

Časová náročnost: max. 10 hodin

Autor: Pavla Kovářová

Anotace: Cílem kurzu je představit témata bezpečnosti ICT, která je vhodné řešit koncepčně na úrovni vedení školy nebo koordinátorem ICT ve škole. Pro ujasnění podstaty problémů i možných řešení je pozornost zaměřena na oba tyto pohledy s důrazem na opatření vyžadující koncepční, spíše než individuální přístup.

Kategorie: IT kurzy

Anotace: Kurz se zaměřuje na možnosti využití dotykových zařízení (mobilů, tabletů, notebooků) ve výuce českého jazyka a komunikace. Představuje jak obecné možnosti, tak konkrétní příklady a konkrétní aplikace. V kurzu je pro vás představeno jedno video, díky kterému si uděláte základní představu o možnostech výuky pomocí dotykových zařízení. Další videa pak představují konkrétní aplikace a jejich ovládání. Kromě videí je pro vás dostupná prezentace a studijní materiál s podrobnými informacemi. Součástí kurzu je i digifolio pro mapování zdrojů, informací a různých tipů vztahujících se k tématu. V neposlední řadě je pro vás připraveno diskuzní fórum pro sdílení zkušeností.

Aplikace dotykových zařízení jsou využitelné napříč spektrem jazykových dovedností. Jsou velmi dobře využitelné pro výuku slov, frází, rozvoj čtenářských, poslechových či komunikačních dovedností. Množství aplikací je vhodně metodicky přizpůsobeno začátečníkům i pokročilým. Řada z nich také umožňuje např. tvorbu projektů, knih či vlastních materiálů; pořádání konferencí napříč školami nebo slouží ke školnímu i mimoškolnímu vzdělávání.

Tento kurz obsahuje další materiály k sebevzdělávání k předmětům, které nemají vlastní kurz - jako je například přírodopis nebo ruština. U každého předmětu najdete studijní materiál s aplikacemi, který představuje kostru každé oborové didaktiky a je nutné ho projít. Každý předmět též obsahuje materiál s nadoborovými aplikacemi, které lze využívat bez ohledu na jednotlivý předmět. Ke každému kurzu jsou pak přiloženy doplňující odkazy na články či webové služby související s používáním dotykových zařízení v dané oborové didaktice.

Anotace: Žijeme v době, která bývá označována jako digitální věk. Moderní technologie stále více ovlivňují jednotlivé oblasti našeho života, stávají se jeho každodenní součástí. V dnešní době téměř každý žák i učitel vlastní nějaké dotykové zařízení, ať už se jedná o tablet nebo chytrý telefon. Díky tomu máme celou řadu možností, jak s těmito zařízeními ve výuce (nejen) dějepisu pracovat.

Anotace: Nárůst informačních technologií v běžném životě se promítá i do školství. Jsou dostupné dostatečně výkonné počítače, chytré mobilní telefony (smartphony) a tablety, které mohou být prostředkem na podporu výuky a testování znalostí. Cílem tohoto kurzu je poskytnout učitelům chemie okamžitě upotřebitelné zdroje pro smysluplné využití tabletů a smartphonů na podporu výuky a testování znalostí v chemii.

Anotace: Výuka informačních a komunikačních technologií s dotykovým zařízením jde přímo in medias res. Nabízí tak nepřeberné množství témat a přístupů, kterým se lze věnovat. V tomto kurzu se zaměříme jak na určitý obecný přehled nápadů a poznatků, co a jak lze vlastně v oblasti ICT s dotykovými zařízeními učit a jak s nimi pracovat v hodinách informatiky, tak také na téma digitálního informačního kurátorství, tedy nástrojů pro správu a organizaci učebního obsahu.

Anotace: Kurz je zaměřen na dotyková zařízení a jejich využití ve výuce matematiky. Přestože dotyková zařízení dnes už využívá každý, nejsou ve výuce téměř používána. Tato zařízení mohou sloužit převážně ke zpestření a zjednodušení výuky ze strany žáků i učitelů. Dotykové zařízení je možné využít k procvičování, opakování nebo také k výkladu nového učiva. Taková výuka bude pro žáky inspirativní a motivující. Kurz obsahuje tematická videa a prezentace. Ve videích se dozvíte základní informace k využívání dotykových zařízení v matematice a návod na to, jak využívat dvě konkrétní aplikace. V prezentaci jsou obsaženy aplikace, které se vztahují k matematice. Tyto aplikace lze využít přímo ve výuce.

Anotace: S pomocí dotykových zařízení je ve výuce němčiny možné osvojovat si zábavnou a hravou formou slovní zásobu i fráze nebo procvičovat gramatické jevy i reálie německy mluvících zemí. Můžeme je využít ve výuce jak samostatně, tak i jako doplněk používaných učebnic, k opakování, procvičování, samostudiu i skupinové práci, k domácí přípravě. Lze si vybrat z úrovní od začátečníků po pokročilé. Interaktivita a spojení s vizuálními vjemy jsou důležité faktory, které pomáhají učivo upevnit.

Anotace: Mobilní digitální zařízení přinášejí do výuky zeměpisu nové možnosti k rozvíjení (nejen geografických) dovedností u žáků a stejně tak umožňují využití stávajících nástrojů, které jsou k dispozici na stolních počítačích. Aplikace dostupné na mobilních zařízeních mohou učiteli usnadnit přípravu výuky, nabídnout aktivity pro individuální postup žáků, přispět k rozvoji spolupráce a tvořivosti u žáků či významně podpořit propojení učiva s každodenní realitou žáků. Učitelé zeměpisu mohou využívat integrovaného GPS, který se nachází v tabletech či chytrých telefonech. Žáci tak mohou sledovat svoji aktuální polohu, vytvářet vlastní mapy, lokalizovat zajímavá místa či mapovat výskyt určitého jevu ve svém okolí. Vzhledem k tomu, že se tato zařízení dnes stávají běžnou součástí našich životů, nabyté dovednosti jsou široce využitelné pro plánování výletů i odbornou práci se zdroji informací.

Anotace: Cílem kurzu je seznámit se s výukovými aplikacemi, které je možné uplatnit ve výuce občanské výchovy či ZSV na základní (i střední) škole. Předkládané výukové aplikace jsou určeny pro dotyková zařízení s operačním systémem iOS, Android a Windows. Vzhledem k nastavení aplikací v anglickém jazyce se doporučuje základní znalost anglického jazyka.

Anotace: Tablet či telefon je dnes relativně běžnou výbavou velké části žáků i učitelů a byla by škoda je pro měření aktivně nevyužívat. Současně otvírá ještě jednu zajímavá oblast fyzikálně – informatického vzdělávání, totiž jak je možné, že zařízení bez mechanických součástek má kompas nebo gyroskop s akcelerometrem. Objasnění fyzikálního pozadí měřících přístrojů v těchto zařízeních může představovat zajímavý krok, který z žáků může učinit více než jen poučené uživatele. Přirozeně se pak objevuje také téma počítačového zpracování takto naměřených dat.

Anotace: Kurz obsahuje tematická videa a prezentace. Ve videích se dozvíte základní informace k využívání dotykových zařízení ve volnočasových aktivitách a návod na to, jak využívat dvě konkrétní aplikace. V prezentaci jsou obsaženy aplikace, které je možné využít ve volnočasových aktivitách.

Cílová skupina: ředitelé ZŠ a SŠ a jimi pověření zástupci

Časová náročnost: max. 10 hodin

Autor: Michal Černý

AnotaceV rychle se měnící informační společnosti je třeba hledat cesty a metody, jak – co možná nejlépe – implantovat moderní technologie do života školy. Nejde přitom jen o technologické vybavení, ale také o způsob vzdělávání, práci se zaměstnanci a učiteli nebo o redefinování role školy ve vztahu ke svému okolí. V tomto kurzu nabízíme širší pohled na to, jak připravit a vést školu tak, aby v 21. století poskytovala žákům skutečně hodnotné vzdělání.